2009.02.09. 23:59
Rövidebb betegállomány és kevesebb kiírt beteg
Ezt mutatják a statisztikák.
Országos adatok:
Az újonnan betegállományba került betegek száma 36 000 -rel (12 %) csökkent 2007-hez képest.
Az átlagos betegállomány 2.7 hónap, ez 15 %-os csökkenést jelent.
A rokkant állományt 36 000 embernek ítéltek meg, ez 2007-hez képest 25 %-os csökkenés. Ez 1990-óta a legalacsonyabb szám.
A betegség miatti munkahelyi hiányzás minden szektorban csökkent.
A legalacsonyabb volt az állami és magán vállalkozásokban alkalmazottak között, 13.2 nap.
Az önkormányzati szektorban 23.1 nap és a megyei alkalmazottak között 20.8 nap.
Örebro megyei átlag: 18.7 nap
(megjegyzés itt a munkanélküli is mehet tp-es állományba, ebből adódhat a különbség a fenti napok és az átlagos 2.7 hónapnyi tp között)
Táppénzre kiírtak száma 2001 és 2007 között (nők és férfiak összesen)
Fekete: átlagos, zöld: 1-179 nap között, sárga: 180-364 nap között, piros: több mint 1 év.
Megjegyzés részemről.
A FK most rém büszke magára, de azért én nem vagyok biztos benne, hogy ennek a látványos csökkenésnek az oka, nem a gazdasági válságban keresendő-e.
Nő a munkanélküliség, nyilván mindenki félti az állását (már akinek van) és nem fog otthon dekkolni hónapokig, mint eddig.
Az is igaz, hogy a FK nagyon dolgozik és nekünk is rengeteg munkát ad.
A betegek meg nem értik. Évtizedekig csak sóhajtani kellett és jött a bidrag (segély) maradtak, amíg akartak TP-n.
Most meg bekeményítettek. Nem győzzük írni a kórrajz kivonatokat. A sok papírmunka mellett ez azért is nehéz nekünk, mert nagyon rövid határidőket ad a FK egy-egy ilyen irományra. Fenyegetőznek, hogy ha nem lesz kész időben, miattunk csúszik le a beteg végképp a pénzéről.
A bekért kórrajz kivonatok mellett időnként csak úgy odatelefonálnak, hogy 3 napon belül időpontot kérnek „avstämmnings möte„-re (biztosító, beteg, orvos találka)
Otthon egyszerűbb a helyzet, vannak tp-es felülvizsgáló napok, amikor minden beteg be van rendelve és jön a felülvizsgáló orvos.
Itt személyes megbeszélések vannak, ami ugye eléggé időigényes.
Arról nem beszélve, hogy az ambulancián a kollegáim április végéig „be vannak bokázva” foglalva betegekkel, egy szabad percük nincs.
Ha valami soron kívül beüt, pl a FK (biztosító), akkor borul minden. Ki kell értesíteni az érintett betegeket, hogy stornó a kapott időpont nem játszik, tessék türelmesen várni, majd jön egy másik behívó. (esetleg néhány hónappal később.)
Szóval szeretjük a FK-t nagyon!
Arról nem beszélve, hogy pont úgy, mint otthon általában a nagyon betegeknek nincs erejük energiájuk kiverni maguknak a TP-t, meg a rokkant nyugdíjat.
Maradnak a körben a logósok.
A súlyos betegeket meg zaklatják. A Läkartidningenben nagy vita volt erről.
Kitettek egy web szavazást a témában. Arról kérdezték az orvosokat, hogy tapasztalták-e már személyesen, hogy a FK zaklatta egy súlyos betegüket.
Sajnos már levették a szavazást, nem tudom megmutatni. Az eredmény azt mutatta, hogy az orvosok nagy részének volt ilyen tapasztalata.
Nehéz megítélni a kérdést. Nekünk itt magyaroknak, nagyon furcsa volt az elején a sok nagyon hosszú TP. (a blogom is ennek kapcsán indult utjára)
12 komment
Címkék: tp betegállomány
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
almonda 2009.02.10. 00:51:06
A rendszer rengetegbe került, de bírta a gazdaság, a 90-es évek gazdasági krachjáig. Akkor lefaragták szinte valamennyui szociális kiadást, pl. az elsö betegnapra semmi nem jár - javaslom a magyar kormánynak is.
A rendszer szükítésének mégis inkább az volt az oka, hogy az emberek alaposan visszaéltek vele.
geron 2009.02.11. 00:27:51
Innen-honból, amiket Tünde, és Te is írsz,a skandi egészség-ügyekről, már majdnem a
lehetetlen-hihetetlen kategória.
Néha, el is megy a kedvem a csomagolástól, de aztán gyorsan megjön. Majd, egyszer, egy rövid kis közvélemény-kutatást is leírhatnál, hogy a 7köznapi embernek, mi a véleménye, hogyan próbálkozik, meg van-e elégedve, ... az északi Eü-vel!
Kösz: Geron
szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.02.11. 09:00:33
Azért néha érzem , hoy éledezik itt is valami morgás féle. Azért az senkinek nem lehet jó hogy amikor beteg, szarul érzi magát 4-5 hónapra kap időpont egy szakorvoshoz. Aki evvel elégedett az nem normális.
A másik ami miatt nehéz megitélni a dolgot, hogy ők ebbe nőttek bele. A magyar betegek magunk között szólva rohadtul el voltsk kényeztetve évtizedekig. Nem ismerték a várolista fogalmát, meg a vizitdijat sem.
Bizony itt sokan azért akarnak hamarabb hazamenni a kórházból, mert nem birják fizetni a napidijat.
Majd azért próbálok olyan cikkeket is forditgatni, ami nem kifejezetten szakmai, hanem a beteg, a nép véleméyne jelenik meg benne.
almonda 2009.02.11. 23:36:05
Sztem ezek ésszerü dolgok, s gördülékennyé teszik a rendszert. sosem éreztem nyügnek, vagy elégtelennek.
A kórházi napidíj meg nem egetverö, 80 kr/nap (azt hiszem) - ez nem elviselhetetlen, de ha esetleg hosszabb idöre van szükség, fizethetsz részletekben. Ja, és csekket kapsz mindenütt vagy lehúzzák a kártyádat - semmi pepecsele´s a pénzzel.
Ha nem tetszik a körzeti, mehetsz a priváthoz, ugyanis a vizitdíj nem magasabb ott sem, ugyanazok a szabályok érvényesek.
szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.02.12. 00:03:13
A hivatalos statisztikák a várólistákról nem ezt mutatják. Speciel nálunk, ha megszakadunk se tudjuk a 3 hónapot betartani. Én többszöri próbálkozásra, csak egyszer jutottam be 3 év alatt a gyerekemmel orvoshoz, pedig ha én elviszem akkor annak oka van. A kolleganőm is igy járt, végül hazautazott a gyerekkel, meg is operálták rögtön.
Vérvételt akartam magamanak intézni, két hét telefonálás (az automatával) után feladtam, végül az e-mail -hez folyamodtam. kaptam is időpontot. December 14-én megtörtént a vérvétel. Karácsony után hazautaztunk Magyarországra. Ott inkább levetttem mégegyszer, mert eredményt addig nem kaptam. Mior január 10-én visszajöttünk akkor sem. Erre telefonálni probáltam , megint sikertelenül, majd irtam néhány e-mailt. Egyszer csak internpost-tal megérkezett a munkahelyemre.
Csodálkoztam, miért oda. Később kiderült, hogy a nálam gyakorlatozó AT lakare aki most a VC-ban dolgozik, belebotlott az ügyembe és intézkedett.
Egyébként a várólistákról és szintén saját tapasztalatról ,gerinc mütét kapcsán Evergo blogjában olvashattok. Ő is feldta,másfél évnyi probálkozás után és hazautazott mütétre.
Fogok keresni hivatalos statisztikákat a várólistákról.
A telefon doki sosem fog helyettesíteni egy igazi vizsgálatot. A receptek automatikus küldözgetéséről meg mesélhetnék, mekkora galibák vannak belőle. Az emebrek nagy része kontroll nélkül szed évekig gyógyszereket.Gyors paraktikus, nekünk kevesebb gond, csak szakmailag nenm felel meg az elvárásoknak.
szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.02.12. 00:51:03
szabszi · http://psycho.blog.hu 2009.02.12. 13:25:07
szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.02.12. 13:39:55
Samma väntetid på privat och offentlig vårdcentral
Det spelar ingen roll om vårdcentralen är privatägd eller offentlig om du vill komma snabbt till doktorn. Det visar en ny studie.
forras: www.sr.se
geron 2009.02.13. 00:13:51
és a többiek. Itt ülök kerek szemekkel mint a nagyfajta nyúl! A hitemből kitérve, amit"Így írtok Ti", az megfelelő óvatosságra int.
Tegnap voltam a Megyei Kórház Szakorvosi Renben-lésén, és a hosszú várakozás alatt "kb.4 óra" soxor
eszembe jutott amit itt leírtatok. Bárkinek mesélem,
nehezen akarják elhinni!
Geron
szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.02.13. 01:07:06
Add meg nekik a blog cimét, olvassák ők is!
Mostanában egyre többször itteni cikekket fordítok, forrás megjelőléssel.
A subjektivebb dolgok, saját élmények inkább a kommentekben jelennek meg.
Ajanlom figyelmedbe a régebbi írásaim közül a " hóhérakasztés svéd módra" (szintén cikk forditás) és a "bejutottunk az orvoshoz"-t( sajátélmény).
Megvannak a várólisátkról is az autentikus adatok, feldolgozás alatt- coming soon.
Igazából azért kezdtem el írni ezt a blogot, hogy a magyar betegek lássák, hogy másutt is szar. Meg talán azt is, hoy megmutassam a maygar orvosok megállják a helyüket külföldön, senki nem gondolja rólunk itt ,hogy szemetek vagyunk. Itt a betegk nem gyalázzák az egészségügyet, hanem megpróbálnak segíteni a maguk módján, mert hogy nekik úgy lesz jobb előbb utobb. Mikor sztrájkoltak a nővérek( erről is sok írás van) és a mostani nagyon hosszú várólisátk még hosszabbak lettek, sürgősségi beteg ellátó heylek zártak be, kimentek az utcára az egészségügyiek mellett!!!! tüntentni. Ettől függetlenül sajnos nem lett magasabb a nővérek fizetése.
Hobbiszakács · http://hobbiszakacs.blog.hu 2009.02.13. 09:46:01
Volt időszak, hogy semmiképpen nem tudtam Stockholmban szakorvoshoz jutni, és volt olyan is, hogy lekaptak mind a tíz körmömről, hogy a legdrágább vizsgálatoknak alávessenek - amelyek eredményéről aztán hiába vártam választ.
A Vardcentralhoz (SZTK) akármikor bemehetsz, ha akut az eset azonnal fogadnak. Még jobb a váróteremből (jó, nem épp onnan, hanem a közelből) mobilon felhívni őket, általában perceken belül visszahívnak, és programálnak.
:-)
Akad szép számmal orvos, aki nem csatlakozott a Betegsegélyzőhöz (a Försakringskassa-hoz). Újságban, telefonkatalógusban hírdet, ott kell keresni. Telefonálsz, és ha van lehetőség, akkor még aznap fogad. A vizitdíj kb. 1000 (ezer) birodalmi tallér. (Az SZTK-ásnál 140 SEK). Ha megkéred, akkor elküld vér, vizelet, allergia stb. vizsgálatra valamelyik magánklinikára (Stockholmban pl. Sophiahem). Újabb 1000-1500 korona.
Ismétlem: ez az én tapasztalatom.
:-)