A Linköpingi Egyetem és a Center for Medical Image Science and Visualization, CMIV Norrköpping (Orvosi Képalkotó és Visualizáló Centrum) kutatói, Anders Persson, Anders Ynnerman és munkatársai nyerték el a 2009-es Athena díjat. (Anders Persson képeit amivel tavaly egy másik díjat nyert, már megmutattam a blogon.)
Az idei díjat egy virtuális boncasztal kifejlesztéséért kapták.
Az elhalt testéről a computer tomographia és mágnes kamera által készített képek kombinálásából egy 3 dimenziós képet készítenek. A CT főleg a csontokat, gázokat és idegentesteket mutatja jól, míg a MR a lágyrészekről pl. az agyról, egyéb belső szervekről ad igen nagy felbontású képeket.
Ezt a képet viszik át a virtuális boncasztalra, ami nem más mint egy érintőképernyős számítógép (valószínűleg a Microsoft által kifejlesztett Surface-t használják erre a célra - szabszi). A boncasztalba kamerák vannak beépítve amik érzékelik a kéz mozgását. A vizsgáló a kezeit a vizsgálandó testrészek mentén különféleképpen mozgatva, zoomolhat, forgathat, "vághat".
Az egész test képtől a belső szervek 0.2 mm-es részletéig minden jól látható. Egyes rétegek "eltávolíthatók" és így haladhatunk a test belseje felé. Az izmokat eltávolítva láthatóvá válnak a csontok, de az is megoldható, hogy pl. csak az erek rajzolódjanak ki.


A módszer alapjait a 3 dimenziós CT és MR kombinálásból készült képet, és annak virtuális boncolásra való felhasználását eredetileg Svájcban fejlesztették ki 2006-ban (erről nem szól a svéd cikk) 2 millió svájci frankos beruházással. Az erről megjelent cikkben a svájciak azt állították, hogy a skandinávok is érdeklődnek a módszer iránt. Úgy tűnik tehát, hogy magának a virtuális boncasztalnak a kifejlesztése a svéd találmány.

Az effajta boncolásnak számos előnye van:
Olyan országokban is lehetőség nyílik a boncolásra, ahol ezt eddig a vallási okok és kulturális szokások nem engedték meg.
Gyors, megbízható. Pontosabban határozható meg a halálok.
Jól hasznosítható az oktatásban és a kutatásban.
Az igazságügyi orvostanban is új távlatokat nyit. A bűncselekmények pontosabban rekonstruálhatók.
Megoldható vele a régebb óta vízben levő halottak és a megégett holttestek boncolása is.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://psycho.blog.hu/api/trackback/id/tr791595195

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

nyari mikulas (törölt) 2009.12.14. 04:33:44

" mágnes kamera " ez miféle jószág?
Más magyar nyelvű hirben is szerepelt igy. Nem értem, zavar.

MRI vagy NMRI az mas, az nem kamera.

szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.12.14. 08:27:13

Jogos, de nem olyan könnyu megtalalni az arany közeputat a szakmailag teljesen korrekt es a laikusok szamara is erthetö között.(lsd. Uj tavlatok a psychiatriaban)
Több cikket is olvastam a poszt megirasahoz, svedet, angolt es magyart is. Valoszinuleg engem is elvitt a helytelen a magyar cikkekben talalhato kifejezes. A röviditesek nem mindig egyertelmuek az olvasoknak.
A magneses rezonancian alapulo kepalkoto eljarashoz mit szolsz?

nyari mikulas (törölt) 2009.12.14. 14:26:08

@szil5: " magneses rezonancian alapulo kepalkoto eljarashoz" Jó, csak talán kicsit hosszú, túl száraz.
Mágneses rezonanciával, vagy ahogy a kórházban hivatkoznak rá, ami az ajtajára vagyon irva.

Tudod elképzeltem, ahogy a mágneses kamera vonzza magához a vasat, eltériti az iránytűt...

computer tomographia - kompjuter tomográf, sőt számítógépes tomográf

szabszi · http://psycho.blog.hu 2009.12.14. 15:48:02

@tamaskodo: magnes kamera vs. magneses kamera. mondjuk egyiknek sincs sok ertelme, de a magnes kamerabol nem kovetkezik az iranytu-s mutatvany :P

szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.12.14. 15:52:40

Ugy tunik a tartalom nem is fontos, csak szörszalhasogatunk

szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2009.12.14. 19:26:58

@tamaskodo:
Nem mellesleg( én is csak most vettem észre) a második svéd nyelvű filmben maga a a módszert kifejlesztő radiologus Anders Persson is végig "magnet kamera"-t mond. Talán mégsem akkora hiba.

t_laci 2009.12.14. 20:00:03

Nem folytatni szeretném a vitát, csak pontosítani, honnan eredhet a félreértés. Az MRI hétköznapi svéd elnevezése a "magnetkamera" vagy "MR-kamera", és valószínűleg az Ildikó által olvasott magyar cikk is svéd forrásból vehette ezt át. A svédek gyakran használják még a "magnetröntgen", azaz mágneses röntgen elnevezést, amitől minden jóérzésű radiológus hátán feláll a szőr.

A tartalomról: a linköpingi kutatóközpontban valóban számos úttörő kutatást folytatnak, és szebbnél-szebb rekonstruált képet készítenek CT és MR vizsgálatokból, de a virtuális boncolást nem csak ők ill. a svájciak végeznek. Budapesten pl. a Radiológiai Klinikán kutatnak ebben az irányban. A módszerrel, ha az nem is helyettesíti teljes mértékben a valódi boncolást (pl. szövetmintát nem lehet venni), sok esetben tényleg pontosabban megállapítható a halálok.
süti beállítások módosítása