Otthon mostanában sok szó esik a recept felírásról, vonalkódról és a recepteken szereplő adatokról. Azon adatokról, amit a TB megkövetel, de ugyanakkor az orvosnak nem lenne joga ráírni. A betegnek meg joga lenne tiltakozni ellene.
Nemrégiben valaki megkérdezte tőlem, hogy is megy ez errefelé.
Magáról a receptről és a támogatási rendszerről már írtam régebben.
A kérdések egy része arra vonatkozott, hogy meddig tárolják a recepteket, mi történik az adatokkal. Kinek van joga azokat tárolni és mit van joga tárolni.
Hát lássuk!

Létezik egy úgynevezett gyógyszer regiszter, ami a gyógyszertárakban recept ellenében kiadott gyógyszerekről és egyéb szerekről tartalmaz adatokat 1998-tól kezdve.
Adatok magáról a termékről, mármint hogy tulajdonképpen mit adtak ki, mennyit, mennyibe került és mikor adták ki. 2002 október 1. óta azt is rögzítik, ha a gyógyszerész kicserélte terméket egy generikus vagy egy paralell importált készítményre.
Szerepel az adatok között a beteg neme, életkora és a lakhelye (város/falu, de nem a lakcíme) valamint 2005-től a személyi száma is. (megjegyzem innentől kezdve pontosan beazonosítható a beteg). Rögzítik a teljes költséget, a támogatás összegét és a beteg által fizetett saját részt.
Rögzítésre kerül a felíró foglalkozása (orvos, fogorvos, állatorvos) és annak szakképesítése, a munkahely típusa privát- vagy alkalmazotti, járó-vagy fekvőbeteg ellátó és a szakterület. Fontos, hogy a felíró személye és pontos munkahely nem lehet beazonosítható!!
Az adagolásról szintén vannak adatok, azonban ezeket statisztikai célra nem lehet felhasználni.
Évente kb. 90 millió receptre adnak ki gyógyszert. Az adatokat havonta frissítik.
(forrás: Förordning (2005:363) om läkemedelsregister hos Socialstyrelsen)


A betegek pontosan követni tudják a gyógyszer kiváltásaikat az www.apoteket.se oldalon.
Kell hozzá egy e-legitimation (elektronikus aláirás). Ha ilyen, nincs akkor magáról az oldalról intézhető. Mindenki megnézheti a saját oldalán, hogy mikor, melyik patikában milyen receptet váltottak ki a nevére.
Következzen itt néhány táblázat az én oldalamról.(tiszta haszon, ha az itt vendégeskedő rokon otthon felejti a gyógyszereit. Hamarabb elérem az ingyenességet. Pszt!!)

Mennyit fizetett érte, mennyi támogatást kapott a gyógyszerekre. Ahogy azt már írtam, ahogy emelkedik a gyógyszerekre kifizetett összeg, úgy emelkedik a támogatás mértéke is. Évi 1800 SEK a maximum, efelett minden gyógyszer ingyen jár abban az évben. Természetesen nem naptári évről van szó. Az óra az első gyógyszerkiváltástól ketyeg. Ha eltelt az egy év újra indul teljes árral. Szóval érdemes erre odafigyelni. Néha egy napon múlhat, hogy   ingyen kapod  vagy teljes árat fizetsz.
Fent látható egy általános ismertető táblázat a rabatt rendszerről, és alatta fekete hátérrel a jelenlegi állás: mennyit fizettem ki eddig, mennyiért kell még vásárolnom, hogy elérjem az ingyenesség határát és hogy mikor telik el az egy év, amikor lenullázódik és kezdödik előről.

Természetesen a leadott (többször kiváltható papír recept) vagy az orvos által elektronikusan beküldött receptekről rendelhetsz is gyógyszert erről az oldalról, amit megfelelő díj fejében kis is postáznak neked. Nemcsak a már kiváltott receptjeidet, hanem az aktuális még felhasználható recepteket is láthatod az oldalon, a lejárt vagy ki nem váltott receptek listája mellett.

A bejegyzés trackback címe:

https://psycho.blog.hu/api/trackback/id/tr471993826

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

adatvedelem2 2010.05.13. 11:42:57

Kedves Szil5,

Még van egy csomó kérdésem a témával kapcsolatban:
- az első, hogy vajon Svédországban a támogatásokhoz milyen filozófia tartozik? Vannak olyan országok, ahol alapvetően a gyógyszerek nem igazán támogatottak - hanem egy éves limit után ingyenesség lép be. Ez megfelel a szokásos biztosítói logikának, hogy csak akkor lép be a biztosító ha már nagy a baj, de akkor hathatósan segít. Aztán olyan is van, amikor minden gyógyszert egyenletesen (na jó, nem teljesen), bizonyos %-os ártámogatásban részesítenek.
Magyarországon nincs éves limit, itt az egyéni gyógyszerköltségek korlátlanul nagyok lehetnek. A támogatási filozófia pedig olyan, hogy a 16 ezer féle gyógyszerből csak 2 ezret támogatnak és mostmár azt is csak 25%-kal.
Az adatkezelést tekintve úgy látom, hogy 1 évre visszamenőleg, pénzügyi okokból szükséges az adatok nyilvántartása. De azért felmerül az a kérdés, hogy a személyes azonosíthatóságot 1 év után megszüntetik-e? Azt nagyon jónak gondolom, hogy a felíró orvos sem azonosítható és a vényazonosítót sem kezelik - ez Magyarországon is törvényellenesen történik.
- A www.apoteket.se oldalon gyűjtött adatokhoz ki férhet hozzá, meddig őrzik meg azokat. Az egészségügyi személyzet megtudhatja-e az 1 évre visszamenőleg kiváltott összes gyógyszeremet?
- Létezik-e olyan receptköteles gyógyszer, amit a társadalombiztosítás nem fogad be a rabatba, mert az nem lenne tanácsos... szóval ami ezért nem jelenik meg az adatbázisban. Van-e joga a páciensnek arra, hogy magánorvossal írasson fel gyógyszert, és a recepten ne szerepeljen a személyi száma, tehát hogy kimaradhasson az adatgyűjtésből?

- Úgy látom, hogy a svéd recepten egyáltalán nem szerepel az ICD-10 (BNO) kód. Ezt meg tudod erősíteni?

Üdvözlettel,

adatvedelem2 2010.05.13. 11:50:40

A magyar társadalombiztosítás személyes azonosítást (TAJ számmal) lehetővé tevő módon 15 évig őrzi a vényadatokat, BNO-kóddal és felíró orvossal együtt. Ez után sem törlik le, hanem a TAJ-t egy másik számra cserélik ki, de a táblázat és a személyes összekapcsolhatóság és visszakereshetőség továbbra is megmarad.
A magyar társadalombiztosítás ehhez még az összes háziorvosi/szakorvosi/kórházi ellátás összes adatát (BNO-kód, orvoskód, dátum, intézmény, adott ellátás kódja, továbbutalás helye) is hozzáadja. A szűrővizsgálatokat eredmény BNO-val jelentik le és 15 évig gyűjtik össze minden egyes személyről.

Ezért nagyon örültem, hogy az Alkotmánybíróság keményen odacsapott és kimondta legalább azt, hogy a társadalombiztosítás (Nincs rabat!) a nem támogatott ellátások (gyógyszerek) semmilyen személyes (TAJ) adatát nem kezelheti. És ez még csak a kezdet...

szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2010.05.13. 19:22:56

@adatvedelem2:
Jókat kérdezel, én csak egy egyszerü orvos vagyok, de azert igyekszem. A támogatási rendszert megtalálod a fenti posztban, hiszen a recept és a támogatás szó aktiv. Az Apoteket.se egy patika hálozat weboldala, általános dolgokkal, és avval a bizonyos utánkövetési lehetőséggel MIndenki csak a saját dolgait nézheti meg és e-legitimational léphet be. A Gyógyszer regiszter itt nem található meg.
Az APOTEKET még nemrégen monopolium volt, ebben az évben vált le róluk több cég. Erről is írtam nemrégen.A gyúgyeszertárbabn semmilyen információt nem adnak ki a beteg gyógyszerkiváltásairól. Próbáltam rékérdezni egyszer, hogy kiváltotta-e a kedves beteg , mert amolyan sumák féle volt, állítólag elvesztette az altatós receptjét és másikat akart. Nem adtak ki nekem a kezelőorvosának információt. Gondolom ez a szabály.Vannak termnészetesen olyan gyógyszerek amik nincsenek benne a támogatott csoportban. Általában csak a generikumokat támogatják, már ha van. Ha nincs generikuma egy gyógyszernek, akor általában nem lehet elsőnek választandó szer. lsd Cymbalta.
Léteznek privát ellátók, de közel sem annyi mint otthon. A legtöbbjének szerződése van a megyével , ami azt jelenti, hogy beteg ugyananyit fizet mint az államiban. A svédek megszokták, hogy minden jár nekik, nemigen hajlandok többet fizetni. Vannak azért teljesen maszek maszekok is. Kevés. Svédországban bárkinak lehet gyógyszert felirni, feltétel hogy az orvosnak svéd mük. engedéllyel kell rendelkeznie. A nem svéd lakosoknak természetesen nem jár támogatás.
Hogy lehet-e person nummer nélkül receptet írni támogatás nélkül nem tudom, de utána nézek.
Biztonsági agályaim vannak, mert ha véletlenül tévedés történik a patikában, nem azonositható be a beteg, nem lesz lehetőség a korrigálásra.
Az itteni OGYI weboldala www.lakemedelsverket.se
,itt kutakodhatsz kicsit egy forditó programmal.
Én is ezt teszem és keresem a válaszokat.
A gyogyszereken levő támogatás itt a megyéket terhelik,minden megye egy kézponti pézből és a befolyt megeyi adokból tartja fent az egészségügyét. A Försäkringkassan( iteni TB) a táppénzt RONYI-t,GYES és egybekben érdekelt.Ez talán itt most azért fontos, mert Nem egy nagy központi TB támogatja a gyógyszereket és gyüjti be az adatokat. De ennek még jobban utána kell járnom.

Amúgy nagyon sok midenről írtam már ami érdekelhet.Tudom, hogy mindenkinek kevés az ideje, de azert próbáld végigbogaraszni a blogot.
Használd a támák szerinti keresést jobb oldalon alul.
Majd jelentkezem. Megint éppen uton vagyunk, egy lakuatóban ülök, gyerekeim szidnak, hogy még itt is blogolok.

szil5 · http://psycho.blog.hu/ 2010.05.19. 00:28:37

@adatvedelem2:

www.lakemedelsverket.se/upload/lvfs/LVFS_2002-6.pdf

www.janusinfo.se/v/lakemedelsstatistik/Fragor--svar/#top

62.95.69.3/SFSdoc/08/080355.PDF

Gondoltam az eredeti forrás jobb mint az én elbeszélésem.Kipróbáltam ,a google forditó program néha vicces, de a lényeg meg van.

adatvedelem2 2010.05.20. 20:02:32

Kedves szil5,

Nagyon köszönöm a fáradozásodat - meg fogom nézegetni a felsorolt linkeket!!

Köszönöm szépen még egyszer!
süti beállítások módosítása